Hardanger Fiyordu

Bergen fiyortlara açılan bir kapı. En güzel fiyortlara bu güzel şehirden bot turları ile gidebiliyorsunuz. “Geirangerfjord & Norway in a nutshell”  turunu satın alırken Bergen’ de kalış gecemizi 4 gün seçmiştik.  Böylece “Hardangerfjord in a nutshell” turuna da Bergen’ den günü birlik katılma imkanımız oldu.

IMG_1469Sabah Bergen tren istasyonundan Voss’ a giden trene bindik. Burada Amerikalı yol arkadaşlarımızla da karşılaştık. Onlar da Flåm üzerinden Oslo’ ya döneceklerdi. Voss tren yolculuğumuzu birlikte geçirdikten sonra vedalaşıp Ulvik’ e giden otobüse binmek üzere ayrıldık. Yolda artık görmeye alıştığımız şelaleler, kırmızı, turuncu şirin Norveç evleri bize eşlik etti. Manzara her zaman olduğu gibi büyüleyiciydi.

IMG_1805

Ulvik’ e vardıktan sonra Eidfjord’ a gitmek için bota bindik. Aktarma süreleri programda çok kısa görünse de mesafeler çok yakın olduğu için herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Hatta çoğu zaman bineceğiniz yerde indiğiniz için 1-2 dakikayı fotoğraf çekmeye bile ayırabiliyorsunuz.

IMG_2202

Eidfjord kasabasına vardığımızda tur kapsamımızda olan Hardangervidda doğa müzesine yönlendirildik. Müzede ziyaretçilere 20 dakikalık panaromik bir film gösterimi de yapılıyordu. Kısa belgeseli izleyip biraz müzede vakit geçirdikten sonra etrafı dolaşıp fotoğraf çektik. Doğa ne kadar huzurlu ve kucaklayıcıydı.

IMG_2526Bazen insan gördüğü güzelliğin gerçek olduğuna tek bir duyusuyla inanamayıp diğer duyularıyla destekleme ihtiyacı hisseder. Ben de sık sık kendime sesli olarak bu güzelliğin gerçek olduğunu tekrarlıyor, annemden de teyit alıyordum. Burada Geiranger’ de olduğu gibi yiyecek, içecek alabileceğiniz yerler bulunmuyor. O nedenle yanınızda atıştırmalık birşeyler getirmeniz iyi olur.

IMG_2483

Bir süre sonra Norveç’ in en ünlü şelalelerinden biri olan Voringsfossen’ i görmek üzere Måbødalen vadisine doğru otobüsle yola çıktık. Manzaranın en güzel izlendiği yer Fossli Oteli’ nin bulunduğu nokta. Otobüsten indiğimizde manzara yine bizi büyüledi. Şelaleyi farklı açılardan fotoğrafladıktan sonra otobüsümüze binip Norheimsund’ a doğru yola çıkmak üzere Eidfjord kasabasına geri döndük. Döndükten sonra Norheimsund’ a giden bota binip Norveç’ in yeşil tepelerini ve küçük evlerini seyredip hayal dünyasına daldık.

IMG_3376Norheimsund’ a vardıktan sonra Bergen’ e dönmek üzere otobüsümüze bindik. Bergen otobüs terminali tren istasyonunun arka tarafında, otelimizin bulunduğu yolun üzerinde yer alıyordu. Bergen gece fotoğraf çekimini bir sonraki güne erteledim. Otelin terasından birkaç gün batımı fotoğrafı çekerek günü sonlandırdım.

Fotoğraf Galerisi

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.