Küba Seyahatini Planlamak

Bir yere gitmeden önce ne kadar araştırma yaparsanız yapın, ne kadar hazırlıklı olursanız olun gidip deneyimlediğinizde mutlaka farklı tecrübeler ediniyorsunuz. Küba’ya gitmeden önce gerek tarihi ile ilgili, gerekse gezilecek yerler ile ilgili çok fazla araştırma yapmış ve seyahat bloğu okumuştum. Şimdi, gidip bu seyahati planladığı gibi gerçekleştiren biri olarak kendi deneyimlerimi ve önerilerimi paylaşmak istiyorum 🙂

Öncelikle Küba seyahatini kendiniz gerçekleştirecekseniz çok kolay bir seyahat olmayacağını en başta kabul etmeniz gerekir. Bu kabulü yapmadan, Avrupa ülkelerine yaptığınız seyahatler gibi düşünürseniz, daha seyahat planlarına başlamadan yorulur ve pes edersiniz. Eğer o kadar uğraşamam, Küba’yı kendi başıma gezemem diyorsanız o zaman daha işin başında turları inceleyip zaman planınıza ve bütçenize uyan birine karar vermenizi öneririm. Ama unutmayın eğer biraz da olsa Küba’daki yaşamı hissetmek ve Kübalı’larla kaynaşmak istiyorsanız turlar size o tadı vermeyecektir. Ben seyahat planlamalarını çok sevdiğim için Küba planlarımız sırasında çok yorulmadım ve keyif aldım. Tabi bazı yorumları okuyunca ya gittiğimizde konaklayacağımız evin kapısında kalırsak, ya bizi alacak taksi vaktinde gelmez ise gibi tedirginliklerim oldu ama çok şükür ki herşey planladığım gibi yolunda gitti 🙂

Bu yazı daha çok Küba’yı kendisi keşfetmek isteyip planlarını kendi yapmak isteyen okuyuculara yönelik. Eğer sorularınız olursa her zaman bana yazabilirsiniz 🙂

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

“Küba’ya vize mi gerekiyor?” diye başta şaşırabilirsiniz ama ülkenin en büyük gelir kaynağı turizm olunca bu durumu anlayış ile karşılayabiliyor insan. Olumlu yanı hayatınızda alacağınız en kolay vize olması 🙂

Tek yapmanız gereken pasaportunuzun fotoğraflı ilk sayfasını taratarak ya da okunaklı şekilde fotoğrafını çekerek anlaşmalı firmanın e-posta adresine göndermeniz. Vize konusunda destek için Bizim Ada turizm acentesini seçtik.  Kasım 2018’de ücretler kişi başı elden teslimde 220 TL, kargo yoluyla teslimde 240 TL idi. Firma Ankara’da olduğu için kargo ile teslim yöntemini seçtik mecburen. Pasaportunuza basılan türde bir vize değil Küba vizesi, dolayısı ile pasaportunuzu göndermenize gerek olmuyor. Aslında üzerinde pasaport numarası, adınız ve ülkeye ne zaman giriş yapacağınız bilgilerinin tükenmez kalemle yazıldığı bir kağıt geliyor vize olarak. Ülkeye giriş yaparken üzerine damga basılıp çıkış yaparken sizden alındığı için seyahatiniz boyunca pasaportunuz kadar iyi saklamanız gereken bir belge.

Küba’ya Ne Zaman Gidilir?

Küba seyahati detaylı bir araştırma süreci gerektiriyor. Seyahatinizi planlamaya başlamadan önce konaklama, kalış süresi, gidilecek yerler gibi detayları da etkileyeceği için ne zaman gideceğinize karar vermeniz önemli. Küba için en uygun dönem Aralık’ta başlıyor ve Mayıs’a kadar devam ediyor. Özellikle Eylül-Ekim fırtına dönemi olduğu için bu dönemde giderseniz seyahatinizi riske atabilirsiniz. Gerçi mevsimler o kadar değişti ki biz döndükten 1 hafta sonra Havana’da yaşanan bir fırtına çok büyük hasara yol açmış. Haberi duyduğumda fırtına mevsimi olmaması nedeniyle çok şaşırdım ve hasar nedeniyle çok üzüldüm. Biz oradayken de olabilirdi bu olay. Bu tip öngörülemeyen talihsizlikler her zaman yaşanabilir ama yine de riski minimize etmek için fırtına dönemlerini bilip planı ona göre oluşturmakta fayda var. Kontrolünüz dışında olabilecek olaylar için ne yazık ki yapabilecek bir şey yok. Haziran-Ağustos aylarında da yağmur görülebilir ama yağmurdan öte hava çok sıcak olacağı için gezmek sizi zorlayabilir. Ben o nedenle Aralık-Mayıs dönemini öneririm.

Biz Ocak’ta gittik ve hava çok güzeldi. Havana’daki son günümüzde kısa süren bir sağanak yağmura denk geldik ama o da bizi çok etkilemedi. Akşamları hava serin olduğu için yanınıza ince mont veya kazak almanız iyi olacaktır.

Küba’da Gezilmesi Gereken Yerler

Küba’ya giderseniz olmazsa olmaz 2 yer var bana göre: 1) Havana 2) Trinidad.

Bunun dışındaki yerler zaman planınıza ve yapmak istediklerinize göre değişir. Hiç kuşkusuz Küba’da gezilecek birçok yer var. Vaktiniz varsa adayı baştan sona dolaşın ama süreniz kısıtlı ise en azından bu iki şehri doyasıya gezecek bir planınız olsun.

Biz Havana, Vinales, Varadero, Trinidad’ı kapsayacak şekilde bir plan oluşturduk. 1-2 günümüz daha olsaydı Cienfuegos ve Santa Clara’yı da dahil etmeyi çok isterdim. Yıllık izinler ve diğer seyahatler gibi nedenlerle süreyi uzatma imkanım olmayınca gideceğimiz yerleri önceliklendirmek zorunda kaldık ve bu şekilde bir plan oluşturduk. Şu an olsa Varadero’yu eler yerine Cienfuegos ve Santa Clara’yı eklerdim 🙂

Küba’da Şehirlerarası Ulaşım

Küba’da internet sorununun olması, yolların çok düzgün olmaması, çok sık trafik polisi kontrollerinin olması gibi bilgiler nedeniyle araba kiralama seçeneğini en başta eledim. En çok tercih edilen yöntem ise taksiler ile anlaşarak ulaşımı sağlamak. Ben gitmeden önce “TaxiVinales” ismindeki tur firması ile yazışıp ulaşımı ayarladım. Sadece Havana-Vinales ulaşımımızı Vinales’te konaklayacağımız evin taksi hizmeti ile ayarladık. Aslında tur firması ile ayarlamak masrafı biraz daha arttırıyor. Gittiğinizde rahatlıkla sizi istediğiniz yere götürebilecek taksi bulabilirsiniz. Bu kadar rahat bulabileceğimizi bilseydim tur firması ile ulaşımı önceden hiç ayarlamazdım.

IMG_3803

Diğer bir seçenek de Viazul  ismindeki otobüs firması. Eğer 4-5 kişiyseniz bu çok mantıklı olmayabilir ancak tek başınıza iseniz ve zaman kısıtınız yoksa ulaşımda otobüsü kullanmak maliyetinizi oldukça düşürecektir. Zaman kısıtını söylememin en büyük nedeni otobüslerin belirtilen saatlerde kalkmayabileceği ile ilgili birçok yoruma denk gelmem. Bu durum benim gibi planlarının aksamasına tahammülü olmayan kişiler için kabus olabilir. Aslında zaman sorunumuz olmasa tercih edebilirdik belki ama sabah kalkacak otobüs 3-4 saat gecikmeli kalkarsa tüm gün gider stresini göze alamadım. Otobüsleri hiç kullanmadığımız için nasıldır yorum iletemiyorum ama firmanın sayfasını inceleyip fikir edinebilirsiniz.

Küba’da Nerede Konaklanır?

Küba’da en önemli konulardan biri nerede konaklayacağınız. Konaklamak için 2 seçenek var: Oteller ve Casa Particular yani oda, kahvaltı pansiyonlar.

Oteller çok eski ve fiyatları oldukça yüksek. Booking gibi sitelerden de rezervasyon yapılamıyor. Gerçi son dönemlerde bazı otellerin rezervasyona açıldığını gördüm. İnternet kısıtı ve zaman dilimi farkı nedeniyle konaklayacağınız yere yazdığınız zaman, hemen cevap alamıyorsunuz. Bazen 1-2 gün beklemeniz gerekebiliyor. Biz başta otelleri inceliyorduk ama Casa Particular denen pansiyonların çok yaygın olması ve hem bütçe hem de rahatlık açısından daha avantajlı olması nedeniyle seçimimizi Casa Particular’lardan yana kullandık. Bunun için Airbnb’yi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Biz Havana ve Varadero’daki konaklamalarımız için Airbnb’yi kullandık ve hiçbir sorun yaşamadık. Vinales için ise, araştırma yaparken bulduğum bir Casa Particular’ın kendi internet sayfasındaki e-posta üzerinden yazışma sağladık. Trinidad için kalacağımız evi Tripadvisor’da belirledikten sonra, rezervasyonu BBInnVinales.com üzerinden gerçekleştirdik.

Aşağıda Küba seyahatimiz boyunca konakladığımız yerleri, fotoğraflarıyla ve deneyimlerimizle paylaştım 🙂

Havana

Havana’da ilk 2 günümüzde “Mayari Havana Apartment” isminde Havana Vieja’nın yani eski şehrin kalbinde bir evde konakladık. İki ayrı odası ve her odada ayrı banyosu olan bu evi çok çok beğendik. Odaları çok büyük, konforlu ve temizdi. Çarşaflar, havlular hepsi tertemizdi. Küba’da çok problem olduğu söylenen tuvalet kağıdı, sabun gibi temel ihtiyaçlar da fazlasıyla bulunuyordu. Tuvalet kağıdı çok kaliteliydi diyemem yani evinizde kullandığınız gibi beklemeyin ama ihtiyacı karşılıyordu. Yine de isterseniz yanınızda birkaç rulo götürebilirsiniz. İçinde mutfağının, buzdolabının olması da çok büyük bir avantajdı. Buzdolabı ağzına kadar su ile dolu olduğu için Havana’da neredeyse hiç dışarıdan su almak zorunda kalmadık. Bir güzel yanı da ev sahibimizin bizim kullanmamız için cep telefonu bırakmış olmasıydı. Eğer Küba içinde bir yere telefon etme ihtiyacınız olursa rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Biliyorsunuz Küba’da internet erişimleri son derece kısıtlı. İnternete bağlanabilmek için gereken Etecsa kartlarından almamıza da ev sahibimiz sayesinde hiç gerek kalmadı. Kendisi wi-fi bulduğumuz yerlerde bağlanabilmemiz için içinde belirli bir bakiye olan kartın kullanıcı adı ve şifre bilgilerini bizimle paylaştı. Böylece wi-fi bulduğumuz yerlerde bu kullanıcı adı ve şifre bilgisi ile internete bağlanabildik 🙂 Ev ile ilgili paylaşabileceğim ufak bir sorun ara ara suyun çok zayıf akmasıydı. El yıkarken sorun değil ama duş almayı biraz zorlaştırıyordu bu durum. Gerçi diğer herşey o kadar olumluydu ki bu durum belki Avrupa’da bir otelde olsak beni küplere bindirebilecekken Havana’da rahatsız bile etmedi 🙂 Diğer bir yanı da bulunduğu konum itibari ile gürültülü olması. Ben Küba müziklerine bayıldığım için bana gürültü yerine ninni gibi geldiği için mışıl mışıl uyudum ama belli bir saatten sonra ses rahatsız ediyor ise sizin için sorun olabilir.

Havana_1

Kahvaltıya gelince sabah istediğimiz saatte yardımcısı ile birlikte gelip harika bir sofra hazırladı ev sahibimiz. Reçel, sebzeli omlet, ananas, muz, papaya gibi tropikal meyveler, ekmek, 2-3 çeşit peynir, domates gibi tüm kahvaltı ihtiyaçları sofrada yer alıyordu. Evdeki son günümüzün akşamında da düşünceli ev sahibimiz bize sürpriz yapıp el yapımı mısır ekmeği ve harika bir kek getirmiş yolluk olarak. O kadar beğendik ki diğer günler yedikçe annem tarifini iste deyip durdu 🙂 Burayı tatlı ev sahibimiz, misafirperverlik, evin konumu, temizlik, güvenli olması gibi bizi memnun eden detaylar nedeniyle herkese gözü kapalı tavsiye ederim.

Havana_3

Maliyete gelince otellere göre daha uygun olsa da ortalamanın biraz üzerinde gelebilir. 3 kişi, 2 gece kahvaltı dahil konaklamaya 1660 TL ödedik.

Trinidad dönüşü Havana’da bir gün daha geçirdik. Son günümüzde hem farklı insanlarla tanışmak hem de gözlemlemek için farklı bir yer seçmiştim. Casa Obispo307 ismindeki bu ev de Havana Vieja’nın en merkezi yerinde bulunuyordu. Tüm canlı müzik mekanlarına ve yeme içme yerlerine o kadar yakın ki konumu açısından çok beğendik. Çok tatlı bir karı kocaydı ev sahiplerimiz. Son gün Havana’ya biraz erken vardığımızdan henüz odamız hazırlanmamıştı ve biraz sohbet etme şansımız oldu. Odamızı temizleyecek olan bir kadınla konuşmaya başladık. Kendisi aynı zamanda rehberlik de yapıyormuş. Sohbet koyulaşınca Bedri Baykam’ı tanıyıp tanımadığımızı sordu. Kendisinin de orada kaldığını ve geçen gün tekrar gelmek için yazıştıklarını paylaştı 🙂 Hepsi çok sempatik insanlardı gerçekten. Bu evimizi de çok sevdik. Özellikle salonu, yüksek tavanı ve yer taşlarıyla çok beğenmiştik. Salonun güzel bir balkonu vardı Obispo caddesine bakan.

Havana_7

Bu arada salon ortak kullanıma dahil bir alan. Binanın üst katlarında yer alan odamız oldukça büyük ve temizdi. Yine tuvalet kağıdı, sabun, duş jeli gibi ihtiyaçlar bulunuyordu ve yeterliydi. Odada buzdolabı ve su da vardı. Odamızda ayrıca teras bulunuyordu ve yan oda ile ortak kullanımlıydı ve arka tarafa bakıyordu.

Havana_6

Ertesi sabah uçağa yetişmek için çok erken ayrılmak zorunda kaldığımızdan kahvaltı etmedik ama isterseniz ev sahipleri size kahvaltı da hazırlıyor. Yemediğimiz için kahvaltı ile ilgili yorum iletemiyorum. Ev sahiplerimiz hem bizi yolcu etmek hem de valizlerimize yardım etmek için bizim gibi erkenden kalkmışlardı. Aşağıda bizi havaalanına götürecek taksimize kadar bize eşlik ettiler ve sarılarak vedalaştık kendileri ile 🙂

Bu konaklamamız için 3 kişi bir gece için kahvaltı hariç 105 dolar ödedik.

Vinales

Vinales’te konaklayacağımız yer konusunda çok arada kalmıştım. Hem at turu yapmak istememiz, hem ulaşım hizmeti sağlaması hem de bizevdeyokuz’un da öneri listesinde görmem nedeniyle “Villa los Reyes”i tercih ettik. Vinales merkezde yer alan  Villa los Reyes konaklamak için güzel bir tercihti. Burası ufak bir tatil köyüne benziyordu. Ev sahiplerinin konakladığı ev dışında arka bahçeye bakan tek katlı 4-5 oda bulunuyor. Bir de küçük bir restoranı var. Odamız bavullarla birlikte biraz ufak geldi ama en azından temizdi. Tuvalet kağıdı ve sabun da bulunuyordu. Bir de şansımıza odamızda az da olsa wi-fi çekiyordu ve internete bağlanmak için parklara gitmemize gerek kalmamıştı 🙂

Vinales_6

Sağladıkları ulaşım hizmetinden de at turundan da memnun kaldık. Sabah erkenden Varadero’ya gideceğimiz için kahvaltıyı erken saatte istedik ve sabah kalktığımızda kahvaltımız çoktan hazırdı. 3 kişi bir gece kahvaltı dahil 50 CUC yani 50 Dolar ödedik.

Vinales_4

Varadero

Varadero’yu planımıza dahil edip etmeme konusunda çok tereddüt yaşadım. Biraz dinlenip deniz ve kumsalın tadını çıkarmak için eklemeye karar verdim. Varadero gerçek Küba ile ilgisi olmayan bir yer. Sahil boyunca dizilmiş bir sürü sevimsiz otel ile ufak bir Miami görünümünde. Daha önce bu tip olumsuz yorumları çok okuduğum için beklentimiz en düşük seviyedeydi. Biraz da o nedenle otelde konaklamak yerine Casa Particular’da konaklamaya karar verdik.

Varadero_1

Sahile çok yakın bir konumda iyi de yorumları olan bir eve karar kıldık. Evi Airbnb’den kiraladım. Google maps’te “Casa de Willy & Aurora” olarak geçiyor. Ev sahipleri ile çok şirin olan bahçeyi ortak kullanıyorduk. Bizim kaldığımız ev 1 yatak odası, banyo ve salon-mutfaktan oluşuyordu. Oldukça temiz ve büyüklük olarak yeterliydi. Ayrıca çok şirin bir köpek ve 2 de kedimiz vardı bahçede 🙂 Ev sahipleri o kadar cana yakındı ki anlatamam. Özellikle Willy bize tüm gezilecek yerleri kendi çizdiği harita üzerinde detaylı detaylı anlatıp harika öneriler paylaştı. Sahile ve ana caddeye çok yakın olması büyük bir avantaj. Eğer Varadero’da Casa Particular’da kalmasaydık çok sıkılabilirdim. Eğer buraya gelirseniz kesinlikle Casa Particular’da konaklamanızı öneririm.

Konaklama için 3 kişi bir gece kahvaltı hariç 390 TL ödedik. Otellerde kalırsanız aynı konforu bulur musunuz emin değilim ama en az 1000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekir.

Trinidad

Trinidad’da konaklayacağımız yerleri ilk önce Tripadvisor’dan incelemeye başlamıştım. “Hostal Casa Colonial el Patio”yu gördüğümde hem ziyaretçilerin paylaştığı resimlere hem de yorumlara bayıldım. Ev sahipleri ile internet sitelerinden bulduğum e-posta aracılığı ile iletişime geçip konaklamak istediğim tarihleri ilettiğimde geri dönüş alamadım. Sonra BBInnVinales.com isminde konaklama ile ilgili destek veren bir site keşfedip onlar üzerinden rezervasyon yapmaya çalıştım. Çok erken bir tarihte ilettiğim için 2019 rezervasyonlarının henüz açılmadığını ve birkaç ay sonra açılacağını paylaştılar. Her ihtimale karşı başka alternatiflere baksam da tam olarak içime sinen bir şey bulamadım. Rezervasyonların açılacağı tarihi bekledim ve sonunda rezervasyonu kaptım 🙂 İyi ki beklemişim kesinlikle beklememize değen bir yerdi.

Trinidad_2 (2)

Öncelikle bu muhteşem kolonyal dönem binası içeri girer girmez sizi büyülüyor. Adeta bir müze geziyor gibi hissediyorsunuz. Arka bahçesi daha da büyüleyici. Ağaçlar, süs havuzundaki balıklar herşey tek kelime ile harika. Özellikle ilk akşam yemekten döndükten sonra arka bahçenin ışıklandırması tam bir masal ormanına düşmüşüz hissi yarattı bizde. Daha önce hiç bu kadar güzel bir ışıklandırma görmemiştim.

Trinidad_1

Odamız da büyüklük ve temizlik açısından bizi çok memnun etti. Trinidad’ın merkezinde olması, her yere yürüme mesafesinde bulunması da bir başka güzel yanı bu evin. Ev sahibimiz de bize ertesi gün gitmek istediğimiz yerlere ulaşım için taksi konusunda çok destek oldu.

Trinidad_2 (1)

Konaklama ücretine gelince 3 kişi 2 gece kahvaltı dahil 140 CUC yani 140 Dolar ödedik. Diğer yerlerde ısrar etmeyeceğim ama Trinidad’da ne yapın edin burada konaklayın derim 🙂

Küba’da Kredi Kartı mı Kullanmalı Yoksa Nakit Mi Harcamalı?

Küba’da kredi kartı kullanımı çok yaygın değil. Konaklamaların bir kısmını Airbnb üzerinden yaptığımız için ödemeleri önceden kredi kartı ile yapmıştık ancak diğer konaklayacağımız yerler ve transferler için nakit ödeme yapmamız gerekiyordu. Ayrıca yeme, içme, hediyelik eşya gibi harcamalar için de nakit para bulundurmak gerekiyor. Her ihtimale karşı kredi kartını da yanımıza aldık ama hiç kullanmadık.

Döviz olarak yanınıza Amerikan doları yerine Euro almanızı tavsiye ederim. Amerika ile aralarındaki sorundan dolayı kurunu çok düşükten bozuyorlar. Biz o nedenle yanımızda Euro götürdük. Nerede bozduralım derseniz her yer devlet kontrolünde olduğu için havaalanı veya şehir merkezi çok fark etmiyor. Gerçi Küba’ya her ay iş nedeniyle gelen, uçakta tanıştığımız yolculardan biri şehir merkezinde bozdurmanın daha avantajlı olduğunu duyduğunu söyledi ama biz taksiye para vereceğimiz için havaalanında bozdurmayı tercih ettik.

1 Euro havaalanında 1,105 CUC’den bozuluyorken Havana’da bankanın kuru 1,107 CUC şeklindeydi. Döviz bozdururken pasaportunuza ihtiyaç olduğunu da paylaşayım.

Küba’da iki para birimi kullanılıyor: CUP ve CUC. Turistler CUC üzerinden ödeme yapıyor yani yerel halkın kullandığı CUP’nin yaklaşık 25 katı. Bazı yerel halkın gittiği yerler turist de olsanız CUC ile ödeme yapmanızı kabul ediyormuş ama biz hiç denk gelmedik.

Yaşasın İnternetsizlik mi yoksa Eyvah İnternetsiz Ne Yaparım mı?

“İnternet hakikaten hiç mi yok, bağlantı o kadar kötü mü?” gibi bir dolu soru var kafanızda eminim. Bizim için hayal etmesi ne kadar zor değil mi internetsiz bir yaşamı? Giderken biraz internetsiz kalırım, hem detoks olur diyordum ama nasıl alışmışız şu internet denen şeye. Elim sürekli telefona gidiyor, sonra ha internet yok deyip bırakıyorum telefonu. Sonra ara ara tekrarlıyor bu durum,3-5 derken “ah internet, vah internet” diye kıvranmaya başlıyor 🙂 Detoks falan hikaye, akşam gözümüzden uyku aksa da kardeşimle wi-fi çeken bir parka gidip ev sahibimizin bizimle paylaştığı kullanıcı adı ve şifre ile internete giriyoruzJ Bir de iki kişi aynı kullanıcı adı ve şifre ile aynı anda login olamıyor. Mecbur birbirimizi sabırsızlıkla bekleyerek interneti kullanmak zorun da kalıyoruz. Kendi adıma konuşup itiraf ediyorum: İnternete bağımlıymışım meğerse 🙂

Küba’da interneti nasıl kullanırım derseniz öncelikle Etecsa ofislerinden 1 saatlik veya 5 saatlik internet kartlarından almanız gerekiyor. Kazı kazan kartları vardı eskiden, belki hala vardır, Etecsa’nın internet kartlarını da bunun gibi düşünün. Üzerindeki kazınacak alanı kazıdığınızda kullanıcı adı ve şifre bilgileri çıkıyor. Tek başına bu bilgiler internete bağlanmanız için yeterli değil tabi. Şimdi bir wi-fi noktasında olmanız gerekiyor. Genellikle büyük otellerde wi-fi oluyormuş ya da müşterilerine ücretsiz 10 dakikalık internete bağlanma kotası da sunuyorlarmış. Bizim konakladığımız Casa’lardan sadece Vinales’tekinde wi-fi vardı. Diğerlerinde belli meydan e parklardaki wi-fi noktalarını kullandık. Etecsa ismindeki wi-fi’a bağlandıktan sonra karşınıza kullanıcı adı ve şifre gireceğiniz bir ekran çıkıyor. İşte buraya internet kartındaki bilgileri giriyorsunuz. Başarı ile bağlanırsanız geri sayım başlıyor. Tabi yoğunluk olduğunda bağlantı aşırı yavaş olabiliyor. Instagram’da bir hikaye paylaşmak dakikalar sürebiliyor. Bir süre sonra sıkılıp bırakıyorsunuz zaten. 1 saat ne kadar çabuk geçer bu sırada anlıyorsunuz. Ya daha yarım saat bile olmadı nasıl biter derken bir bakıyorsunuz ki gerçekten 1 saat olmuş bile 🙂

Kartların 1 saatliği 1 CUC ve biz hep 1 saatlik olanlardan aldık. Vinales’de pasaport istemediler ama Varadero’da pasaportumuzu isteyerek işlem yaptılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.