Bir Seyahati Planlamak

Seyahat etmeyi sevmeyen var mı diye sorsam çoğunluğumuz yok der. Peki neden seyahat etmeyi seviyoruz? Buna herkes farklı cevap verebilir. Kimisi seyahati tatil olarak düşünür ve dinlenip iş ve günlük yaşam stresinden uzak kaldığı için sever. Kimisi yeni yerler keşfedip yeni insanlar tanıdığı için, kimisi ise belki farklı nedenlerle. Benim için seyahat etmek sadece yeni yerler, yeni insanlar, kültürler ve lezzetler keşfetmek değil aynı zamanda ve belki daha da önemlisi kendini keşfetmek demek.

seyahat.jpg

Seyahat ederken gerçek ‘Ben’e dönüştüğümü hissediyorum ve sonsuz bir mutluluk yaşıyorum. Bu tutku giderek büyüyor içimde 🙂

Seyahat etmeye tutkuyla bağlanınca seyahat planlamak da bir ritüele dönüşüyor adeta. Bir süre öncesine kadar seyahatlerimi çok detaylı planlar, kontrolüm dışında gelişen olaylar nedeniyle planlar bozulunca da kendimi çok mutsuz hissederdim. Bu yönümü törpülemeye çalışıyorum çünkü hayat iniş ve çıkışlarla dolu. Seyahatlerimizin ne kadar mükemmel geçmesini istesek de her zaman mümkün olmayabiliyor. Her yaşadığımıza bir deneyim gözüyle bakıp anın tadını çıkarmaya odaklandığımızda daha fazla keyif almamız mümkün. Bunu yüzde yüz başarıyorum diyemem ama elimden geldiğince çabalıyorum 🙂

IMG_7959

Dünya’da kesinlikle görmem dediğim hiçbir yer yok. Her yeri keşfedecek kadar vaktim olursa bu Dünya’da benden mutlusu olmaz. Henüz tam zamanlı gezgin olmadığım için görmek istediğim yerleri yıllık izinler ve resmi tatiller sınırları içinde planlamak zorunda kalıyorum. Görmeyi istediğim o kadar fazla yer olunca bazen nereye gitmeliyim konusu çok karmaşık bir hal alıyor. O sıralarda izlediğim bir film, okuduğum bir yazı veya gördüğüm bir fotoğraf karar vermemi etkileyerek bana yardımcı oluyor genelde.

foto

Gideceğim yere karar verdikten sonra süre sınırına takılmadan görmek istediğim her yerin listesini çıkarıp harita üzerinde işaretlemeye başlıyorum. Birbirlerine olan mesafeleri belirleyip günlük planlara göre bölüyorum. Böylece kaç günlük bir zamana ihtiyacım olduğunu belirliyorum. Paralelde de takvimi açıp bu planı yıllık tatil planımda nereye oturtabilirim belirlemeye çalışıyorum.

Bu noktada eskiden çok dikkate almadığım ancak son zamanlarda benim için çok önemli olan bir detayı paylaşmak istiyorum. Seyahat etmek özellikle son dönemlerde döviz kurlarındaki artış nedeniyle çok daha zorlaştı. Benim gibi tam zamanlı çalışıp Dünya’yı keşfetmek isteyenler için aynı yere tekrar tekrar gitmek biraz lüks oluyor. O nedenle gideceğim yerlerin en uygun mevsimine göre tatili planlamayı tercih ediyorum. Mesela Provence bölgesine gidecek isem seyahati lavanta tarlalarının lavanta açtığı döneme denk getirmek, Tayland’ı muson yağmuru, sıcak ve nemli döneminde keşfetmek yerine havaların ideal olduğu dönemde keşfetmek, Ürdün’e yazın kavurucu sıcağında gitmek yerine daha keyifli olan baharda gitmek gibi. Bu detayları dikkate alarak seyahatlerimi planlamaya özen gösteriyorum. Tabi ideal dönem demek aynı zamanda yüksek fiyatlı uçak biletleri ve konaklama masrafları demek. Bunları minimize etmek için çok uzun zaman önceden planları oluşturmak önemli.

rsz_img_7246

Planları oluşturduktan sonra en büyük masraf kalemi uçuş ve konaklama detaylarını netleştirmeye çalışıyorum. Uçuş için uygun fiyatlı ve minimum aktarmalı bir plan çıkarmak herkesin istediği bir şey. O nedenle Skyscanner, Kayak, Momondo gibi siteleri çok sık takip ediyorum. THY’nin indirimli uçak biletlerini de daha duyurusu gelmeden önce sık sık kontrol ediyorum. Bazen duyuru e-postaları çok geç gelebiliyor. O nedenle kontrol edip pusuya yatmakta fayda var 🙂

IMG_2740

Konaklamaya gelince temizlik ve güvenlik benim için en önemli iki unsur. Bir de alışılmışın dışında farklı yerlerde konaklamayı da seviyorum. Eğer bütçemi çok aşmayacak ise bu tip yerleri planıma dahil etmeye çalışıyorum. Laponya’da igloo’da konaklayıp üzerinize yağan karı izlemek, Wadi Rum’da çadırda gecenin sessizliğini gökyüzündeki yıldızlar ve dolunay eşliğinde dinlemek, İsviçre’de araba girmeyen köylerden Mürren’de bir dağ otelinde konaklamak çok güzeldi.

 

Ulaşım ise önemli başka bir detay. Bunun için öncelikli tercihim araba kiralamak. Eğer araba kullanmanın zor olduğu bir yere gidiyor isem kişiye özel ulaşım sağlayan turları tercih ediyorum. Oluşturduğum seyahat planını paylaşarak tur ayarlamak da bana oldukça esneklik ve konfor sağlıyor.

rsz_img_8030

Seyahat planlamak da seyahat etmek kadar keyif veriyor ve beni heyecanlandırıyor. O nedenle plan yapmayı ve yeni rotalar oluşturmayı çok seviyorum. Herkese hayatına güzellik katacak keyifli seyahatler 🙂

IMG_4228