Japonya

Japonya gezisine nasıl karar verdik hatırlamıyorum ama belirtmeliyim ki gezi planını oluşturana kadar Japonya’ yı hiç bilmediğimi farkettim. Japonya benim için teknolojinin başkenti demekti, onun dışında kiraz çiçekleri ve sumo güreşçilerini anımsatıyordu. Yazıyı hazırlarken faydalı detayların yanında yaşadığımız bazı anıları da paylaşmak istedim. O nedenle oldukça uzun bir yazı oldu, umarım sıkılmadan okursunuz.

Tokyo’ dan Seul’ e geçip babamla buluşacağım için geziyi Nisan sonuna ayarladık. 1 hafta Japonya’ da gezip arkasından Seul’ e geçecektim. Japonya gezisi için bana eşim ve kardeşim eşlik etti. Onları bol bol yorabilirdim, yaşasın kötülük 😛

Japonya planını oluştururken çok zorlandım. Bir çok gezi bloğunu okudum, instagramdan Japonya’ da gezilecek yerler ile ilgili fotoğrafları inceledim, lokasyonları belirleyip önce bir liste oluşturdum. Biz Tokyo’ da kalacaktık, o nedenle Tokyo’ dan gidilebilecek yerleri kapsama alanına alarak ilerledim. Japonya gezilecek yerler bakımından o kadar zengin bir ülke ki her gün yeni bir yer keşfediyordum. O nedenle sık sık planı değiştirdim. Japonya’ da en büyük avantaj hızlı trenler. Hızlı tren ile birçok noktaya kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Gezi planını oluştururken Japan-Guide sitesinden çok faydalandım. Gitmek istediğim hemen hemen her yer ile ilgili yönlendirici bilgiler buldum. Japonya’ daki hızlı tren çeşitleri ile ilgili farklı yazıları okurken kafam çok karışmıştı. Yine bu sitede tüm tren çeşitleri ve biletleri ile ilgili bilgileri detaylı olarak bulabilirsiniz.

Gezeceğiniz yerleri belirledikten sonra ulaşım için Hyperdia sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Japonya’da şehir içi veya şehirlerarası nereden nereye, hangi gün ve saatte gitmek istediğinizi yazdığınızda size kullanabileceğiniz tüm ulaşım haritalarını döküyor. Trenler, metro vb. tüm ulaşım araçları sitedeki saatlere birebir uyuyor, çok dakik. Bizim kullandığımız hiçbir araçta 1 dakikalık sapma bile olmadı. Çok şaşırdık ve takdir ettik gerçekten 🙂 IOS için uygulaması çıkmamıştı biz gittiğimizde ama android için vardı. Telefonunuza uygulamayı indirerek de kullanabilirsiniz.

Eğer birden fazla şehir gezecekseniz hızlı trenleri denemelisiniz. Hızlı tren bilet ücretleri oldukça yüksek. O nedenle gitmeden JR Pass almanızı tavsiye ederim. JR Pass’ in tüm Japonya’ da geçerli olan çeşitlerinin yanında bölgesel olanları da bulunuyor. Gideceğiniz yerlere ve gün sayısına göre size en uygun olanına karar verip gitmeden internet üzerinden sipariş vermelisiniz. JR pass’ i Japonya’ da almak mümkün değil çünkü sadece turistlere özel. Tek seçeneğiniz gitmeden internetten sipariş vermek. Eğer tüm Japonya’ da geçerli olan bilet türünden almayı düşünürseniz diğer bir seçenek de İstanbul Şişli’ de bulunan H.I.S. turizm firmasından elden teslim almanız. Biz bu yöntemi tercih ettik. Ayrıca Tokyo şehir içi ulaşımda da bazı hatlarda JR Pass’ i kullanabiliyorsunuz.

NOT: JR Pass’ i internetten satın almak isterseniz bunun için farklı siteler var. Ben örnek olması için bir tanesine yazımda link verdim.

İnternetten satın aldığınızda elinize geçen bilet nasıl olur bilmiyorum ama İstanbul’ daki H.I.S. turizm firmasından alırsanız üzerinde ad ve soyadınızın yazdığı eski otobüs biletleri gibi bir bilet veriyorlar. Ad ve soyadınızın pasaporttaki ile birebir aynı olmasına dikkat edin. Bu bileti Japonya’ ya gittiğinizde tren istasyonlarındaki JR Pass bürolarından aktifletmeniz gerekiyor. Aktifletirken hangi gün ve saatte nereden nereye gideceğinizi önceden belirlemiş olmanız ve görevliye aktarmanız lazım. Gideceğiniz tüm rotaları önceden belirleyip Japonya’ ya varır varmaz bu işlemi yaptırırsanız iyi olur çünkü yoğun dönemlerde istediğiniz trenlerde yer bulma problemi yaşayabilirsiniz. Sizin verdiğiniz seyahat bilgilerine göre görevli yer olup olmadığını kontrol edip eğer var ise size biletlerinizi ve JR Pass kartlarınızı hazırlayıp veriyor. Biletlerin çoğu rezerve olduğu için koltuk numaranız belli ancak bazıları rezervasyonsuz bilet. Bu trenlerde istediğiniz yere oturabilirsiniz. Metroda ve tren istasyonunda turnike geçişlerini JR Pass için ayrılmış bölümden yapmalısınız. Her geçişinizde görevliye size verilen JR Pass kartınızı göstermeniz gerekiyor.

Japonya ile ilgili ilginç birkaç bilgi paylaşıp gezi planımıza geçeceğim.

 • Japonların çok saygılı ve nazik insanlar olduklarını duymuşsunuzdur. İnanın duyduklarınızdan çok daha fazla saygılı ve nazikler. Bence dünyanın en sempatik insanları. Hep güleryüzlüler.
 • Çok yardımsever insanlar. Bir yeri sorduğunuzda işleri varsa bile bırakıp size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bunu 2 kere deneyimledim. Birinde eşim ve kardeşim benden bir gün önce dönecekleri için onları havaalanına gidecek trene yetiştirmeye çalışıyordum çünkü ne yazık ki benim yüzümden geç kalmışlardı. Bu kadar planın arasında tren saatlerini nasıl atlamışım bilmiyorum. Bazen çok planlı insanlar da hata yapabiliyor işte 🙂 Panik içinde elimizdeki bilet ile trene binip binemeyeceklerini anlamaya çalışıyorduk. İstasyondaki görevli yardımcı olmaya çalıştı ama ingilizcesi yeterli değildi. O sırada benim çaresiz çırpınışlarımı gören bir adam yardıma geldi. İngilizce bildiği için derdimizi anlattım. Benimle koşa koşa üst kattaki JR Pass bürosuna geldi. Sorup teyit ettik ve bir sorun olmayacağını öğrendik. Adamın belli ki yetişeceği bir yer vardı, bizden ayrıldıktan sonra koşarak uzaklaştı. Diğerinde ise eşimle kardeşim döndükten sonra bir adresi bulmaya çalışıyordum. İnternetim olmadığı için haritanın fotoğraflarını detaylı çekmiştim ancak bir türlü bulamıyordum. Geç kalmamak için 2 genç kızdan yardım istedim. Kızlardan biri arkadaşından ayrılıp beni gideceğim adrese kadar götürdü. O kadar mahçup oldum ki bu yardımı karşısında nasıl teşekkür edeceğimi bilemedim.
 • İngilizce çoğunlukla bilmiyorlar veya az biliyorlar.
 • Çok temizler. Yollar, tuvaletler, trenler, taksiler aklınıza gelecek her yer çok temiz.
 • Trafik sağdan akıyor.
 • Japonya’ da bahşiş bırakmanız hoş karşılanmıyor.
 • Sigara içmek için kapalı sigara odaları var. Dışarıda sigara içilmiyor.
 • Taksileri tertemiz ve dantel örtüler var 🙂
 • Metroda yoğun saatlerde rahatsız olmamaları için bayanlara ve çocuklara özel içleri pembe vagonlar bulunuyor. Yoğun saatler dışında erkekler de kullanabiliyor.
 • Ağızlarına maske takan birçok insan görebilirsiniz. Çoğunlukla hastalar ise size bulaştırmamak için taktıkları söylenir.
 • Metro ve tren istasyonları haricinde yollarda çöp kutusu bulmak zor. Kesinlikle yerlere de atmıyorlar. Ayrıştırmak için uygun noktalarda çöplerini atıyorlar.

Japonya Gezi Planı

Japonya gezimize oldukça maceralı başladık. İstanbul’ dan Tokyo’ ya gitmek üzere THY uçağımıza bindik. Uçakta yaklaşık 1 saat kalmamıza ve gecikmemize rağmen hala hareket etmemiş olmamız gezi planını da etkiler endişesi ile beni telaşlandırmaya başlamıştı. Devamını bu yazıdan okuyabilirsiniz.

IMG_5677.jpg
Tokyo, 19.04.2015

Tokyo’ daki 2. günümüzde sabah erken kalkıp Hiroşima’ ya gitmek üzere trenimize bindik. Hiroşima’ ya Shin-Osaka’da aktarma yaparak ulaşılıyor. Yolculuk Tokyo’ dan yaklaşık 5.5 saat sürüyor. Bu süre dikkate alındığında Tokyo’ da konaklayıp Hiroşima’ ya gitmek çok anlamlı gelmeyebilir ama Hiroşima’ yı görmeyi çok istediğimiz için daha sonraya bırakmayı tercih etmedik. Yolculuk çok rahat ve keyifli geçti. Trenler çok konforlu olduğu için hiç sıkıntı yaşamadık. Hiroşima’ daki gezilecek yerlerin detaylarına bu yazıdan erişebilirsiniz.

IMG_6017.JPG
Hiroşima,20.04.2015

Ertesi gün rotamızı Japonya’ nın en şirin köylerine Shirakawa-go ve Gokayama’ ya çevirdik. Bunun için Tokyo’ dan önce Kanazawa’ ya yaklaşık 3 saatlik bir tren yolculuğu yapmanız gerekiyor. Kanazawa’ ya ulaştığınızda Nohi isimli otobüse binerek Shirakawa-go’ ya ulaşıyorsunuz. Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

IMG_7063.JPG
Shirakawa-go, 21.04.2015

Japonya’ ya gidip görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri hiç süphesiz ünlü Fuji dağı. Fuji dağının gezilecek birçok noktası bulunuyor. Biz hem manzaranın en güzel izlenebildiği Arakura Sengen tapınağını görmek hem de eğlence parkına uğrayabilmek için Kawaguchiko gölü bölgesini seçtik. Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

IMG_7708 (2)
Fuji Dağı, 22.04.2015

Sırada tapınakları ile ünlü şehir Kyoto vardı. Kyoto’ da o kadar çok tapınak var ki hepsini 1 günde gezmek imkansız. O nedenle mümkün olduğunca görmeden dönmememiz gerekenleri belirlemeye çalıştım. Kyoto’ daki gezilecek yerlerin detaylarına bu yazıdan erişebilirsiniz.

IMG_8708.jpg
Kyoto, 23.04.2015

Tokyo’ da eşim ve kardeşimle geçireceğimiz son güne Yasukuni tapınağını ziyaret ederek başladık. Otele yakın olduğu için yürüyerek kolaylıkla ulaşabildik. İnsanlar tapınağın önünden geçerken durup başlarını eğerek saygı duruşunda bulunuyorlardı. Biz de bilmeden yanlış bir yerde durup saygısızlık yapmamak için insanları takip etmeye çalıştık. Devamını bu yazıdan okuyabilirsiniz.

IMG_9083
Tokyo, 24.04.2015

Akşam eşim ve kardeşimi yolcu ettikten sonra sabah erken kalkıp Japonya’ daki son gezimi gerçekleştirmek üzere yollara düştüm. Japon Alpleri rotasını internette tesadüfen okuduğum bir yazı üzerine gezime son anda eklemiştim. Bu rota Nisan’ ın 2. haftası gibi geziye açılıyor. Kar duvarını görmek için en doğru zamana denk gelmiştim. Oldukça zor bir rotaydı ama bu fırsatı kaçıramazdım. Japon Alpleri gezisinin detaylarına bu yazıdan erişebilirsiniz.

IMG_9705.JPG
Japon Alpleri, 25.04.2015

Yazıma başlarken de paylaştığım gibi Japonya’ da gezilecek çok enteresan yerler var. 1 haftalık bir zamanda bu kadar yoğun bir planı gerçekleştirebildiğim için çok mutluydum. Olumsuzluklarla başlayan geziyi güzel anılarla ve farklı deneyimlerle noktalıyordum. Japonya’ ya bir dahaki gezimi ne zaman gerçekleştirebilirim bilmiyorum ama tam sakura mevsimine denk getireceğim kesin 🙂